BAYMAK BAYİLERİ, ZİRVE 20 ETKİNLİĞİNDE İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ

BAYMAK BAYİLERİ, ZİRVE 20 ETKİNLİĞİNDE İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ

Baymak’ın bayileriyle bir araya geldiği Zirve 20 etkinliği İstanbul’da gerçekleşti. Zirvede konuşan Baymak CEO’su Ender Çolak, yıl sonunda yüzde 90 büyüme ile 2,5 milyar TL’lik bir ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Baymak’ın tüm ürün gruplarında büyüyeceğini kaydeden Çolak, boyler üretiminde iç pazardan ve BDR Thermea Group şirketlerinden gelen yüksek talebi karşılamak için 5 milyon Euro üzerinde yatırım planlandığını; kombi üretim hattında ise yeni yatırımlarla yüzde 35 kapasite artışı gerçekleşeceğini belirtti.

Türkiye’nin farklı illerinde faaliyet gösteren Baymak bayileri, 16 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Zirve 20 programında Ritz Carlton Otelde bir araya geldi. Baymak CEO’su Ender Çolak’ın ev sahipliğinde düzenlenen buluşmada, karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak şirketin 2022 hedef ve stratejileri tartışıldı.

Zirvede konuşan Baymak CEO’su Ender Çolak hem genel ekonomi hem de iklimlendirme sektörünün geleceğine dönük gelişmeleri ve öngörüleri paylaştı. Sunumunda dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendiren Ender Çolak, tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyon, hammadde fiyatlarının artışı ve lojistik maliyetlerine vurgu yaptı. Aynı trendin yılın kalan bölümünde de süreceğini belirten Çolak, “Dünya ekonomileri oldukça hareketli, iniş çıkışları olan bir yıl geçiriyor ancak iklimlendirme sektörü istikrarlı bir biçimde büyümesini sürdürecek” diye konuştu.

Enerji dönüşümünün Avrupa’daki temel gündem olduğunu belirten Çolak, “Avrupa’da karbon nötr olma hedefi doğrultusunda tüm ülkelerde radikal adımlar atılıyor. Enerji dönüşümü sektörümüzü de yakından değiştiriyor; bunun en somut iki örneği ısı pompası pazarındaki çok hızlı büyüme ve hidrojen enerjisinin iklimlendirme alanındaki kullanımı olmaktadır” dedi. Çolak, Avrupa’da ısı pompası pazarının 3 yıl içinde 5 milyar Euro’ya ulaşacağını, kombi pazarının ise stabil kalacağını belirtti.

2022 yılında adetsel bazda kombide yüzde 15, klimada ve ısı pompasında yüzde 10 büyüme hedeflediklerini açıklayan Çolak, sözlerine şöyle devam etti: “Her ne kadar sektör verilerine göre yılın ilk 3 ayında başta kombi olmak üzere bazı ürünlerin satışında düşüşler olsa da Baymak olarak biz ilk üç ayı tüm kalemlerde satış artışıyla kapattık, bu dönemde ciromuz da yüzde 92 büyüme gösterdi. 2022 yılını ise yüzde 90 büyüme oranıyla 2.5 milyar TL ciro ile kapatmayı hedefliyoruz.”

Boyler için yeni yatırım yapılacak

Baymak’ın yurt içi ve yurt dışında büyüme hedefleri doğrultusunda her yıl ciddi oranda yatırım yaptığını belirten Çolak, 2022 yılı yatırım planları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Avrupa’da ısı pompası pazarının büyümesi ile boyler talebinin artması, ihracat pazarından gelen yoğun talep ve BDR tarafından oluşan üretim talebinin karşılanabilmesi amacıyla boyler hattımıza 5 milyon Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştiriyoruz. Bu sayede emayeli boyler üretim kapasitemizi yaklaşık yıllık 60.000’e çıkarıyoruz. Bu kapasitenin çok büyük bölümünü Avrupa pazarına ihracat için kullanacağız. Hidrojen uyumlu BDR Thermea Group platformu kombilerin Türkiye’de üretilmeye başlanması ile kombi hattımıza yaptığımız yatırım ile üretim kapasitemizi yüzde 35 artırıyoruz. Ayrıca MES yatırımı ile gerçek zamanlı üretim ve komponent takibi ve yapay zekâ desteği ile otomatik kalite kontrolü sağlanabiliyor.”

Konuşmasında sürdürülebilirlik ve enerji dönüşümü ile ilgili gelişmeleri, BDR Thermea Group ve Baymak’ın bu alandaki çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Çolak, "2030 yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarında yüzde 55 azaltma hedefliyoruz. Kapsam 3 emisyonlarındaki hedefimiz ise yüzde 30. Ayrıca 2025 yılına kadar atıkların yüzde 50 oranında azaltılması ve geri dönüştürülebilir ambalaj kullanımına geçilmesi hedefimize doğru da ilerliyoruz. Yönetimde kadın çalışan oranımızın en az yüzde 30 hedefini yakaladık, sıfır iş kazası gibi diğer tüm hedeflerimizin yakalanması için 2025 yılına kadar tüm çalışanlarımıza çeşitli eğitimler vermeye devam edeceğiz. Yine 2025 yılına kadar tedarikçilerin Ecovadis sistemine uyumlu standartlara sahip olması da hedeflerimiz arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Bu yıl 200 yeni bayi açılacak

Dijital dönüşüm kapsamında hem bayilerin işleyişini kolaylaştırmak hem de müşteri memnuniyetini artırmak için yeni hedefler belirlediklerini söyleyen Çolak, sözlerine “Bu kapsamda bayi sipariş ve ödeme sisteminin daha etkin yönetilmesi, bayi, alt bayi kampanya katılım ve hak ediş takibinin daha verimli hale getirilmesi, Baymak’a ulaşan proje ve perakende satın alma taleplerinin alt bayilere yönlendirilmesi, servis taleplerinin yönetilmesi, pazarlama kampanyalarının CRM üzerinden ilerletilmesi için yatırımlarımızı sürdüreceğiz.” Şeklinde devam etti.

Yapay zeka tabanlı müşteri deneyimini iyileştirme projesi ile de Baymak ve ürün ve hizmetleri hakkında dijital dünyada ve firma kayıtlarındaki tüm değerlendirmeleri günlük takip ettiklerini belirten ÇOLAK, “Bu sayede tüketicilerimizin isteklerine çok daha hızlı yanıt verebiliyor, iyileştirme alanlarımızı, ürün, hizmet, hatta il ve ilçe bazında bölgesel takip ederek kısa sürede hayata geçirebiliyoruz. Ayrıca müşterilerimize daha yakın olmak için her yıl yeni bayiler açıyoruz. 2021 yılında 170 yeni bayimizi geniş bayi ağımıza dahil etmiştik, bu yılki hedefimiz ise 200 yeni bayi açmak” diye konuştu.

Ekonomik gündem değerlendirildi

Zirve 20 toplantısının son bölümünde ise Bloomberg HT eski genel yayın yönetmeni ve ekonomist Gökhan Şen, dünya ve Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Şen, enflasyonun tüm dünyada etkili olduğunu belirterek, faiz artırımlarının ve tedarik zinciri sorunlarının dünya ve Türkiye ekonomisi üzerindeki olası sonuçlarını paylaştı.