SIKÇA SORULAN SORULAR
Doğalgaz proje ve tesisat uygulamaları İl genelindeki gaz dağıtım kuruluşundan yetkili bayiler ve mühendisler tarafından yapılarak gaz dağıtım kuruluşu mühendisi gözetiminde gaz uygunluk belgesi verilmektedir.

Kombi ilk çalıştırma ve devreye alma işlemleri sadece yetkili servisler tarafından yapılmalı ve ürün garantisi başlatılmalıdır.

Yetkili servisler için bilgilendirme videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Kombi üzerinde bulunan su basınç manometresinde ideal su basıncı 1-1,5 bar aralığında olmalıdır. Basınç düştüğünde manometre yanında bulunan su doldurma vanası ile ideal su basıncı sağlanıncaya kadar su ilave yapınız. İşlem tamamlandığında vananın sıkıca kapatıldığından emin olarak kombi yanından ayrılınız.

Yetkili Teknik Servis tarafından uygulanmakta olan “Kombi Ek Garanti Paketleri” ve “Bakım Sözleşmesi” kampanyaları ile tüketicilerin satın aldıkları cihazlara +1, +2, +3 yıl garanti sürelerini uzatarak uzun yıllar boyunca, en uygun maliyetlerle ve en düşük yakıt-enerji sarfiyatıyla kullanabilirler.

Kombinin periyodik bakımı için, kış sezonu öncesi veya kış sezonu sonunda olmak üzere en az yılda bir kez bakım yaptırılmasını tavsiye etmekteyiz.

Cihazınızın durumuna göre değişmektedir. Ancak ortalama 45 – 60 dakika arasında sürecektir.

Baca bağlantılarının kontrol edilmesi
U manometre ile gaz kaçak kontrolü yapılması (Kombi gaz besleme hattından sonra ) 
Elektriksel kontrollerin yapılması ve ölçülmesi
Sistemin su basıncının kontrol edilmesi ve gerekli hallerde tesisat havasının alınması
Sistemin su basıncının kontrol edilmesi ve gerekli hallerde tesisat havasının alınması
Tüketiciye kullanmakta olduğu cihaz ile ilgili olarak herhangi bir şikayeti olup olmadığının sorulması
Fan veya baca davlumbazının temizlenmesi
Baca hava kanallarının temizlenmesi
Genel parçaların dış temizliği
Kapasite ayarlarının kontrol edilmesi
Tesisat filtrelerinin temizlenmesi
Alt hidrolik grubun kontrol edilmesi ve temizlenmesi
Sirkülasyon pompasının kontrol edilmesi ve temizlenmesi
Ana eşanjörün kontrol edilmesi ve dış temizliği
Genleşme tankı hava basıncının kontrol edilmesi
Genel parçaların oksidasyon temizliği
Yoğuşma suyu drenaj hattının kontrol edilmesi
Tesisat su giriş basıncının kontrol edilmesi 
Gaz basınç değerlerinin kontrol edilmesi
Ürünün genel çalışma fonksiyonlarının kontrol edilmesi

Öncelikle klimanın kullanım alanına karar vermelisiniz. Alan genişliğine göre BTU hesaplamalarını hangisi senin kliman sayfasını ziyaret ederek veya Baymak bayi desteği ile yapabilirsiniz. Hesaplanan alana göre klima tipi seçimini yapmalısınız. Klimadan beklediğiniz özelliklere karar vermelisiniz. Örneğin çevreci bir klima istiyorsanız R32 Gazlı çevre dostu Baymak Klimaları tercih edilebilirsiniz. Daha sonra tasarruf seçeneği, enerji verimliliği, nem özelliği, sessizlik, garanti süresi ve montaj seçeneklerini iyice araştırılmalısınız.

Baymak klimaların bu özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için “Neden Baymak Klima Tercih Etmelisiniz?” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Klima montajı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kalabalık apartmanlarda dış ünite yerleştirmesi alan darlığı yüzünden sıkıntı olabiliyorken, bu problemi klima satın alınması yapılmadan önce klima keşif gezisi ile önleyebilirsiniz. Montaj esnasında zeminin sağlam olması ve zemine seçilecek aparatların doğru seçilmesi gerekir. Montaj sırasından klimanın konumunun her alana eşit etki sağlayabilecek şekilde ayarlanması gerekir. Bu sayede klima serinliği bütün alana eşit etki sağlar.

İç Ünite evaparatör temizliği 
İç Ünite filtre temizliği 
İç Ünite fan temizliği 
İç Ünite fan yataklarının yağlanması
İç ünite su gider kanalının temizlenmesi 
İç ünite gaz sızdırmazlık kontrolü 
Dış ünite kondenser temizliği 
Dış ünite fan temizliği 
Dış ünite elektrik bağlantı kontrolü 
Dış ünite gaz kaçak kontrolü
Uzaktan kumanda çalışmasının kontrolü
Cihazın çalışma testi
Cihazın gaz basınç değerlerinin kontrolü
Cihazın askı ayaklarının ve tüm civata bağlantılarının kontrolü
Bina elektrik voltaj değeri kontrolü
Cihazın çalışma anında kompresörün çektiği akımın kontrolü 
Cihazın üfleme değerlerinin termometre ile kontrolü 
Cihazın ses değerlerinin kontrolü

Klima bakımını yetkili servis ile yılda bir kez yaptırmalısınız. Bazı durumlarda teknik servis desteği olmadan da klimanıza bakım yapabilirsiniz. Klimanın içinden bulunun filtrenin değişmesi buna örnek olarak verilebilir. İç ünitenin iki yanında bulunan tırnaklardan kapak açılıp, içerisindeki filtreleri çıkartabilirsiniz. Filtrenin temizliğini kendiniz yapacaksanız, saf su ile uzun süre yıkanması önerilir. Kimyasal madde içeren temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Ayrıca klimaların bakteri üretmemesi için solvent sıvısının uygulanması önerilir. Bu sıvı ile hem klimada oluşabilecek kötü kokunun önüne geçilirken, hem de klima performansı da arttırmış olursunuz. Klima bakımı ile ilgili daha kapsamlı bilgi için Baymak yetkili servisi ile görüşmelisiniz.

Isı pompaları dışarıdan verilen enerji ile ortamdan alınan ısıyı başka bir ortama aktaran cihazlardır. Isı pompası ürünleri ile mahal ısıtması, mahal soğutması, havuz suyu ısıtma veya soğutması ve kullanım sıcak suyu elde edilmesi gerçekleştirilebilir. Isı pompaları, soğutma çevrimi prensibi ile çalıştığından sistemde tüketilen enerji miktarı çok az olmakta, ısı kaynağı olarak doğal bir enerji kaynağı kullanılmaktadır.

Isı pompası ürünleri ile mahal ısıtması, mahal soğutması, havuz suyu ısıtma veya soğutması ve kullanım sıcak suyu elde edilmesi gerçekleştirilebilir. Düşük Enerji Tüketimi ve Düşük Maliyet Baymak ısı pompaları düşük enerji tüketimi sayesinde konutlarda, binalarda, havuzlarda ve uygulama yerlerinde enerji tasarrufu sağlamaktadır. Cihazlar enerji tüketimi az olduğundan işletme maliyetlerini de düşürmektedir

Baymak ısı pompası ürünlerinin ısıtma performans katsayısı (COP) çalışma prensibine bağlı olarak 4,6’lara kadar çıkmaktadır. Bu sayede sisteme verilen 1 birimlik enerji ile COP değeri kadar daha fazla birim enerji elde edilmiş olur. Düşük Enerji Tüketimi ve Düşük Maliyet Baymak ısı pompaları düşük enerji tüketimi sayesinde konutlarda, binalarda ve uygulama yerlerinde enerji tasarrufu sağlamaktadır. Cihazlar enerji tüketimi az olduğundan işletme maliyetlerini de düşürmektedir. Tüm hava koşullarında çalışabilir Isı pompaları hava koşullarından etkilenmez, cihazlar için önemli olan hava sıcaklığıdır. Isı pompaları karlı, yağmurlu, güneşli her türlü hava koşulunda kullanılabilir.

Evet, Isı pompası ürünleri ile mahal ısıtması, mahal soğutması, havuz suyu ısıtma veya soğutması ve kullanım sıcak suyu elde edilmesi gerçekleştirilebilir.

Uygun alana sahip her elektrik abonesi PV sistemlerden yararlanabilir.

PV sistemler her tip çatıya uygulanabilir. Ancak üretim performansı açısından gölge almayan ve eğimli çatı ise çatının Kuzey yönüne bakan kısımları tercih edilmemektedir.

Baymak paket sistemler şebeke bağlantılı çalışması sebebiyle mevcut elektrik şebekesi olmayan noktalarda üretim yapamaz. Ayrıca elektrik kesintilerinde alternatif enerji kaynağı olarak kullanılamaz. Şebeke bağlantılı sistemler sadece mevcut enerji ihtiyacını azaltmak için kullanılabilir.

200 TL/ay fatura ödeyen bir konut için 3 kWp gücünde PV sistem yeterli olmaktadır.

PV sistemlerin kurulacağı alan eğer düz teras bir yapıysa 15m2/kWp, eğimli çatıysa 8m2/kWp alan ihtiyacı bulunmaktadır.

Tüm ekipmanları ile birlikte çatı üzerine maksimum 20kg/m2 yük binmektedir.

Üretilen elektrik öncelikle tüketime verilmektedir. Tüketim fazlası olursa çift yönlü sayaç vasıtasıyla şebekeye aktarılır. Ay sonu geldiğinde de şebekeden alınan ve şebekeye verilen mahsuplaştırılır. Eğer tüketim tarafı fazla ise; dağıtım şirketi tarafından fazla miktar kadar fatura kesilir. Aksi durumda fazla üretim miktarı, Dağıtım şirketine 10 kW’a kadar olan sistemler için 0,11$/kWh bedelle fatura edilir.

Yasal Prosedür 3 adımda gerçekleşmektedir
Ön başvuru : 5-6 evrak ile Dağıtım şirketine yapılır
Proje Onayı : Önbaşvuru onayı sonrası hazırlanması gereken kuruluma ait elektrik ve statik projeleri ile idari kurumlardan alınması gereken onay yazıları ile bölge Dağıtım şirketine başvuru yapılır
Tesisin kurum kabulü : kurulum tamamlandıktan sonra Dağıtım şirketi davet edilerek sistemin kabul işlemleri yapılır.

Baymak’ a verilecek vekalet ile bedeli karşılığında bu işlemler Tüketici adına takip edilebilmektedir.

Sistemin kurulacağı alanın kullanım hakkına(sahiplik ya da kira) sahip olmak, Elektrik abonesi olmak ve kurmayı talep edilen PV sistemin abonelik sözleşme gücünün 30 katının altında olması gerekmektedir.

Üretilen elektrik tüketiminizin tamamını karşılamazsa eksik kalan kısım herhangi bir müdahale gerektirmeden şebekeden alınmaya devam eder.

Sistemin sorunsuz çalışabilmesi için gerekli tüm aşamalar uzman ekip tarafından yürütülmektedir.
Kurulum için Devlet tarafından zorunlu kılınan tüm yasal işlemler tarafımızdan yürütülür. Türkiye çapında geniş bayi ağı ile ürünlere ülkenin her noktasından ulaşabilir, uzman ekipler tarafından Baymak güvencesiyle tesis edilir. Yetkili teknik servisleri sayesinde kurulum sonrası karşılaşabileceğiniz sorunlarda hızlı çözüme kavuşabilirsiniz.

DESTEK HATTI

sticky-logo