Nötralizasyon kabı nedir? Ne işe yarar?

Önceki dönemlerde kullanılan konvansiyonel kombiler, yoğuşma sıvısı üretir ve bu gaz yüksek baca gazı sıcaklığı ile doğaya salınırdı. 21 Nisan 2018 yılında çıkan ERP yönetmeliğiyle yoğuşmalı kombi zorunluluğu yürürlüğe girdi. Böylece baca gazı salımı düşürülürken, ortaya çıkan yoğuşma sıvısının balkon borusu aracılığı ile doğaya tahliyesi ise yeni bir gündem maddesi haline geldi.

Yoğuşma sıvısı, pH değeri 3.5 olan, insan, doğa ve tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir sıvıdır. İçtiğimiz suların pH değerinin 7-8 aralığında olduğu düşünüldüğünde, 3.5 pH değeri oldukça tehlikelidir. Direkt olarak doğaya tahliye olan bu sıvının, tüm canlılara ve doğaya zarar vermeden filtrelenerek zehirli sıvısından arınması büyük önem taşır ki bunun için de kombi nötralizasyon kapları kullanılır.

Kombi nötralizasyon kabı, yoğuşmalı kombilerin çalışması sırasında oluşan asidik yoğuşma suyunun nötralize edilmesini sağlayan bir cihazdır. Kap içerisinde yer alan özel granüller sayesinde pH değeri 3.5 olarak kaba giren sıvının pH değeri 7-8 seviyelerine çıkarılır. Böylece çıkan sıvı, doğaya zararsız bir şekilde tahliye edilir. Rutin yapılan kombi bakımlarında nötralizasyon kaplarının içindeki granüller kontrol edilirken, bu kapların her iki yılda bir değiştirilmesi gerekir.
Nötralizasyon kabı montaj şeması

Nötralizasyon kabı montajı, uygun bir yere sabitlenmiş bir tankın, kombinin yoğuşma çıkışına ve kanalizasyona bağlanması şeklinde yapılır. Montaj sırasında kabın içerisine nötralizasyon granülü konulur.

Kombi tesisatına montaj ve uygulama şekli:

Nötralizasyon Kabı

Nötralizasyon Kabı Kutu İçeriği

Montaj Şekli


Faydası

Yüksek verimli yoğuşmalı kombi ve kazanlarda yanma işlemi esnasında baca gazı hattında yoğuşma suyu oluşur. Bu suyun güvenli bir şekilde tahliye edilmesi gerekir. Yoğuşma suyu genellikle 3 ila 4 arasında bir pH seviyesindedir ve asit olduğu düşünülür. İçme sularının pH değerinin 7 ila 8 aralığında olması gerekir. Dolayısıyla bu sıvı; boru, kanalizasyon, arıtma sistemlerine, septik sistemlere ve temas edebileceği diğer yüzeylere ciddi zarar verebilir. Kaldırım gibi yerlerde kullanılan çimento ürünleri ve çoğu metal dahildir. Natura filtre yoğuşma suyu nötrleştirici yoğuşma suyunu 6 ile 9 pH seviyesine yükselterek güvenli bir şekilde tahliyesini sağlar.

Tam Yoğuşmalı Kombilere Nötralizasyon Kabı Fırsatı!

Eski yapılaşma gibi nedenlerle kapalı bir gidere kombiden çıkan yoğuşma suyunun bağlanamamasının kombi kullanıcılarına ve çevreye sıkıntı yarattığını biliyoruz. Bu sebeple, tam yoğuşmalı kombilerde yanma işlemi sırasında oluşan yoğuşma suyunun güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlamak adına, Baymak kombi satın alan tüketicilere ihtiyaç olan noktalarda nötralizasyon kabını ücretsiz olarak temin ediyoruz.

Kampanya Koşulları:

  • Kampanya sadece İzmir ilinde geçerlidir.
  • 31.06.2024 tarihine kadar montajı yapılan Baymak markalı tam yoğuşmalı kombiler için ihtiyaç durumunda tüketiciye bedelsiz temin edilecektir.
  • Nötralizasyon kabı hediyesi, sadece yetkili Baymak satış noktalarından alındığı takdirde temin edilebilmektedir. Yetkili Servisler gaz açılışı ziyaretinde kontrol sağlayacaklardır.

  • Bayi dışında; yapı market, zincir mağaza ve internet kanalı üzerinden yapılan alımlarda kampanya şartları geçerli değildir.
  • Kampanya stoklarla sınırlıdır.
  • Baymak Makina San. ve Tic. A.Ş, kampanya koşullarını bir ihtara gerek olmaksızın değiştirme, yeniden organize etme, yayını durdurma hakkını saklı tutar.

Kampanyayla ilgili daha fazla bilgi için: 444 0 235

DESTEK HATTI

sticky-logo